Když v Gruzii zemře člověk, uspořádají mu oslavu větší, než je ta svatební. Na hřbitovech, u každého hrobu, je stůl s lavičkou, kde se každý rok pořádá narozeninová párty. A při rodinných oslavách se připíjí v první řadě na ně.

Kateřina Zezulková

Jsem Kateřina. Vzdělávací instituci jsem si užila až tu poslední, dvě předchozí byly trochu peklo pro všechny zúčastněné. Deset let jsem se věnovala rozvojové spolupráci a práce mě odvála na Jižní Kavkaz. Myslím, že tam propuklo to, co ve mně bylo vždycky – touha po dobrodružství. Panenská příroda, vysoké hory, minimum lidí, ticho, krása. Výpravy, které se víkend co víkend opakovaly a já se jich nemohla nabažit.

V psychoterapeutickém výcviku jsem zažila něco podobného – s dalšími parťáky jsem se ocitla na hřebeni, který vedl do nitra každého z nás. Nebyla to vždycky snadná cesta. Vítr nás vyčerpal, mlha ztratila a rovina se naklonila do nepředstavitelného úhlu. V takových chvílích jsem pochopila, že v exponovaném úseku je dobré nebýt sám.

Ve Vigvamu působím jako terapeut pro dospělé a jsem rovněž k dispozici v akutních fázích ztráty blízkého člověka.

Proč Vigvam?

Protože je to punk! Když jsem vyslechla příběh, jak Vigvam vznikl – na koleni, bez prostor, po nocích… „odvážný“ … bylo první, co mě napadlo. A kolem mě zavanula vůně samizdatu a protest songu, kterou znám ze své rodiny.

Dnes je Vigvam profesionální organizace, o které se v psychoterapeutických kuloárech ví a to je moc dobře. A jak říkal Karel Čapek: „Kdo je slušný, byl slušný vždy, kdo byl věrný, je věrný i teď … člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví“. Věřím, že odvážní lidé mají – tam nahoře – kladné body. Rozhodnout se v životě něco změnit, odvážné je.