Skip to content

Jak můžu téma smrti dítěti přirozeně přiblížit?

Každodenní život

Nejpřirozenější cestou, jak téma smrti vnášet do života dětí, je nebránit se, když se téma samo připomene nebo objeví. Když zahlédneme mrtvou žábu na silnici nebo ptáčka u cesty. Můžeme si jich všimnout, okomentovat to, nechat děti si je prohlédnout, promyslet, co to znamená a odpovědět jim na otázky, které mají. Stejně tak když uschne květina nebo zemře domácí mazlíček. Nemusíme tajně nahrazovat starého křečka novým, ale můžeme o tom s dětmi mluvit a udělat pro křečka takové rozloučení, jaké bychom společně chtěli. Otázky, které děti mají ve vztahu k mrtvému ptáčkovi u cesty, budou typologicky stejné, jako když se bude jednat o blízkého člověka. Zásadní rozdíl však bude v emoční angažovanosti nás i dítěte a pravděpodobně bude pro nás jednodušší na tyto otázky odpovídat. Stejně tak nám mohou posloužit svátky roku, které slavíme, můžeme s dětmi vyrazit projít se na hřbitov nebo si prohlížet fotoalba předků, kteří již nežijí.

Filmy

Doporučujeme filmy jako V Hlavě (skvělý na práci s emocemi obecně), Coco, Myši patří do nebe, Hodný dinosaurus, Lví král, Harry Potter, Hledá se Nemo, Deniska umřela a mnoho dalších. Smrt je tématem téměř v každé pohádce. Zároveň je dobré myslet na to, že v mnoha z nich je téma smrti vykreslováno magicky, např. princezny po polibku od prince ožijí nebo je zachrání živá voda. Není třeba tyto pohádky dětem nepouštět, ale můžeme se u toho zeptat, zda si děti myslí, že je to takhle jen v pohádce nebo i doopravdy – a oddělovat tím kouzelný svět pohádek od reálného.

Knížky

Pro menší děti doporučujeme: Když dinosaurům někdo umře, Špunťa a já, Můj Jimmy, Sešit pro děti, kterým někdo zemřel, O smrti smrťoucí (jedinečná svým konceptem „encyklopedie o smrti“). Pro dospívající: Mávnutí černými křídly, Slon v pokoji.

Hračky

V naší terapeutické herně máme hodně hraček s tematikou smrti. Je nám jasné, že ne každý by si je přál v dětském pokojíčku svého dítěte. Ale i hračky, které nejsou přímo kříže nebo náhrobky (mimochodem u nás dětmi velmi oblíbené) mohou pro hru o smrti posloužit. Velké popularitě se u nás těší různé figurky koster – ať už lidských, nebo ty úplně nejoblíbenější kostry dinosaurů. Stejně tak děti zajímají figurky z filmu Coco a velmi kreativně si hrají s modely rakví – využívají je často jako nábytek při stavbě domů, ale občas naplní i svůj původní účel. Hračky se dají dobře shánět okolo Dušiček či Halloweenu v běžných obchodech nebo objednat v e-shopech.

Potřebujete naši pomoc?
Napište nám nebo zavolejte.

Šárka Grygarová, první kontakt