Webinář: Mýty okolo truchlení a co je na nich pravdy?

Webinář: Mýty okolo truchlení a co je na nich pravdy?

Truchlení je bytostně lidský zážitek a zkušenost. Podle některých pohledů nás od narození životem provází menší a větší ztráty a úmrtí, které nám zároveň umožňují růst. O truchlení ale také mluvíme v souvislosti s tím, když nám zemře někdo opravdu blízký.

Jak dlouho truchlení trvá? Truchlíme všichni podle nějakého vzorce? Existují nějaké fáze, které nás v truchlení čekají? Je normální být naštvaný? Truchlíme proto, abychom přestali truchlit?

Webinář je určen pro širokou veřejnost, kterou zajímá truchlení jako takové. Budeme se věnovat obvyklým mýtům, které se truchlení týkají a tomu, co se o nich ví. Povíme si také, jak je možné tyto znalosti využít při kontaktu s někým, kdo zrovna truchlí. Prostor bude také na otázky a nejasnosti.

26. dubna 2021, 18:00–19:00

Online prostor

Zdarma

Formulář

Jsem:

Webinář: Potřeby dětí po návratu do škol

Webinář: Potřeby dětí po návratu do škol

Z mrtvých jsou jen čísla. Současná společenská situace je plná tématu smrti. Jsme jím každodenně obklopeni, čísla zemřelých se v médiích objevují častěji, než předpověď počasí. 

Návrat dětí do školy je skloňované téma, které již několikrát bylo na spadnutí. Naděje, že by se školy mohly otevřít se střídá se zklamáním, že se to tentokrát zase nestane. 

Jak se budou děti mít a co budou potřebovat, až se opravdu vrátí? Jak se prožité ztráty sociálních kontaktů, pravidelnosti, možnosti se realizovat a také blízkosti smrti v návratu projeví? 

Webinář je určen pro pedagogy a budeme se soustředit na způsoby, jak podpořit děti, aby pro ně současné období protkané ztrátami bylo co nejméně zátěžové a návrat dětí do škol co nejvíce plynulý. 

UPDATE: Tento webinář je již za námi, připravujeme ale další materiály, o které se s vámi rádi podělíme. Stačí vyplnit formulář na této stránce a časem se vám ozveme.

8. dubna 2021, 18:00–19:00

Online prostor

Zdarma

Formulář

Jsem:

Webinář: Co se děje s dětmi po návratu do škol (již proběhl)

Webinář: Co se děje s dětmi po návratu do škol (již proběhl)

Všechno je nové a přináší mnoho otázek. Co vyžaduje práce s třídními kolektivy po dlouhé karanténě? Co potřebují děti, učitelé, rodiče? Co všechno se změnilo?

Vytvořili jsme pro vás dokument, který se věnuje práci s dětmi po návratu z karantény, ale někdy je lepší dobrou praxi posdílet. Pokud ne osobně, tak alespoň online. Tereza a Sylvie pracují v mateřské a základní škole Bambíno a Square jako poradenské pracovnice a jako terapeutky v poradně Vigvam. Rády se s vámi podělí o své postřehy a zkušenosti a budou k dispozici pro vaše otázky.

Webinář je určen učitelům, rodičům i psychologům.

UPDATE: Seminář proběhl 4/6/2020, připravujeme ale další materiály, o které se s vámi rádi podělíme. Stačí vyplnit formulář na této stránce a časem se vám ozveme.

Formulář

Jsem:

Meditace o smrti (již proběhl)

Meditace o smrti (již proběhl)

Meditujete rádi? A co smrti, bojíte se? Smrt jednou potká každého z nás, přesto se myšlenkám na ni snažíme vyhýbat. Pojďme se společně kouknout dovnitř sebe, co naše nitro ukrývá, z čeho máme strach a v čem je naše síla. A kdybychom vás náhodou rozebrali na puzzlíky, tak si dáme čas na to vás zase poskládat. Naší motivací není traumatizovat takhle těžkým tématem, ale víra v to, že „Přestože nás fyzický akt smrti ničí, myšlenka na smrt nás může zachránit…“ I. D.Yalom. 

Přijďte prozkoumat část života, o kterém většinou zas až tak nepřemýšlíme. Pojďme se společně zastavit u smrti a zkusme poznání o ní využít k našemu dalšímu životu. 

Sebezkušenostní workshop proběhl na akci Den s Vigvamem v bezpečném prostoru pod vedením našich terapeutů.

Cena semináře je 250 Kč. Tato částka jde na podporu dětí, které zasáhla smrt blízkého člověka. 

Tento seminář již proběhl a není možné se na něj hlásit.

Jak mluvit s dětmi o smrti (již proběhl)

Jak mluvit s dětmi o smrti (již proběhl)

Točí se Vám hlavou otázky, jak dětem sdělovat těžké zprávy, jako je smrt někoho blízkého? Přemýšlíte o tom, jak mluvit s dětmi o konečnosti života? Zajímá vás cokoliv, co je spojené s tématem dětí a smrti? Přijďte na náš workshop, kde budeme mít prostor se na tato a tomu blízká témata zaměřit. Máte nějaké otázky? Klidně nám je pošlete už nyní a my je zakomponujeme do semináře. Přijďte, těšíme se na společně strávený čas. 

Seminář proběhl na akci Den s Vigvamem pod vedením zkušených terapeutů. Částka z kurzovného putuje na podporu dětí, které zasáhla smrt blízkého člověka. 

Na seminář se již nelze přihlásit.

Intervence ve třídě

Intervence ve třídě

Webinář: Mýty okolo truchlení a co je na nich pravdy?

Tragické úrazy na školních akcích, nebo i mimo ně, náhlá úmrtí, sebevražda… i s tím je možné se na úrovni školy setkat. Když zemře někdo, kdo do školy patřil, může být pro pedagogy nesmírně náročné se situaci věnovat. Stávají se totiž pozůstalými stejně tak, jako žáci a i oni mají své potřeby truchlení. I přes to někdy pedagogové s nejlepšími úmysly věnují energii a péči třídě a sebe dávají stranou. Nicméně v této (stejně jako i jiné) náročné situaci je dobré se zastavit a zajistit podporu jak sobě, tak i ostatním. Toto nabízejí naše jednorázové intervence, které jsou realizovány na půdě vaší školy dvojicí našich zkušených terapeutů. 

Lokalita

Praha

Datum konání

Po domluvě

Doba trvání

3,5 hodiny

Neprovedeme vás kompletním procesem truchlení, ale pomůžeme vám na jeho cestu vykročit. Intervence je zpoplatněna a v současné době je tato služba realizována jen na území Prahy.

Cena služby je 5 490 Kč

Max. počet osob: Individuální

Jak intervence probíhá?

Intervenční práci ve třídě předchází telefonická konzultace našich terapeutů a školy, aby se domluvily organizační náležitosti a zároveň je zde prostor prodiskutovat první kroky, které může škola podniknout ještě před příjezdem terapeutů. V den intervence se terapeutický pár věnuje konzultaci s pedagogem, následně dvě hodiny pracuje ve třídě s třídním kolektivem a třídním učitelem a posléze je na místě dalších 30 minut k dispozici pro individuální dotazy a konzultace, a to jak pro dospělé, tak i žáky. Při intervenční práci terapeuti pracují na otevření prostoru ke vzájemnému sdílení, slyšení se, vyjádření potřeb, možné vzájemné podpoře. Významnou částí je práce s aktuálním emocionálním prožíváním a zpracováním prvotního šoku.

Co vaší škole intervence přinese?

 • Podporu pro třídní kolektiv i jednotlivce.
 • Osobní kontakt s terapeuty, se kterými možné se posléze telefonicky spojit pro navazující konzultaci.
 • Zpracování prvotních emocí a díky tomu možnost začít racionálněji vnímat okolnosti.
 • Nastartování kolektivu ke vzájemnému sblížení a podpoře.
 • Rozlučkový rituál a vykročení k přirozenému procesu truchlení.

Zajímá vás, jak třídní intervence fungují?

Zavolejte nebo napište:
+420 606 160 646

Šárka Grygarová, první kontakt

Poradenské konzultace

Poradenské konzultace

Webinář: Mýty okolo truchlení a co je na nich pravdy?

Situací, jak se může ve škole objevit téma smrti, je mnoho – může se jednat o dítě, kterému někdo blízký zemřel, může zemřít někdo, kdo do školy patřil. Také se ale může jednat o menší ztráty, jako je smrt třídního zvířátka, která však může být pro děti zátěžová. I takové situace je dobré podchytit a věnovat se jim. Nikdy totiž nevíme, jak na ně děti vnitřně reagují a zároveň si na těchto menších ztrátách budují důležité strategie zvládání pro větší ztráty. 

Lokalita

Celá ČR

Datum konání

Po domluvě

Doba trvání

Individuální

Ať už je situace jakákoliv, vždy je třeba ji se zúčastněnými citlivě projít a věnovat jí dostatek pozornosti. Jsou kroky, které je dobré neopomenout. Konzultaci toho, jak celý proces udělat, nabízíme telefonicky a bezplatně.

Služba je ZDARMA

Konzultace probíhá po telefonu.

Jak konzultace probíhá?

Naše kolegyně na telefonu je k dispozici pro prvotní otázky, které máte v souvislosti s tématikou smrti. Pokud je hovor urgentní, může s vámi za pomoci technik krizové intervence zmapovat, co se vlastně děje a pomoci vám zvládnout vaše vlastní emoce v danou chvíli. Následně s vámi může domluvit bezprostřední kroky.
Pro další rozbor navazujících intervencí pro vás zajistí konzultaci s jedním za našich terapeutů. Ten se vám ozve a telefonicky spolu domluvíte vše potřebné – s kým je potřeba v danou chvíli mluvit, co od něj zjistit, koho dalšího zapojit, na co nezapomenout. Konzultací zejména v urgentních situacích může být vícero, abyste vždy řešili třeba jen následující krok.

Co vám konzultace přinese?

 • Podporu a zorientování se ve vlastním prožívání.
 • Náhled z vnějšku
 • Informace o tom, jak postupovat při práci s jednotlivcem
 • Informace o tom, jak postupovat při práci s třídním kolektivem / klimatem školy
 • Metodické náměty na možnou další práci

Zajímá vás, jak naše poradenské konzultace fungují?

Zavolejte nebo napište:
+420 606 160 646

Šárka Grygarová, první kontakt

Děti a ztráta pro pedagogy

Děti a ztráta pro pedagogy

Webinář: Mýty okolo truchlení a co je na nich pravdy?

Jak pomoct dětem, které se setkaly se ztrátou? Co prožívají a kde je vaše místo? Vyrovnat se se smrtí je těžké i pro dospělého. Naučte se být oporou a správně odpovídat na zvídavé otázky, které pro vás mohou být nepříjemné. V kurzu se dozvíte, jak komunikovat se žákem, který právě prochází truchlením a také jak takovou situaci citlivě sdělit celému kolektivu.

Lokalita

Nad Kazankou 47, Praha 7

Datum konání

26. 3. 2021
30. 4. 2021
7. 5. 2021

Doba trvání

24 hodin

Kurz je koncipován tak, aby propojovat tři části – sebezkušenostní, teoretickou a praktickou. V teoretické části se seznámíte s různými koncepty práce se ztrátou a představíte si zdravé faktory truchlení. Praktická část pomůže si získané vědomosti usadit. Velmi důležitým prožitkem v kurzu bude také sebezkušenostní část, ve které nahlédneme do vlastních předpokladů a emocí spojených se smrtí, či ztrátou, abyste tak posléze mohli svoji pozornost věnovat dítěti a nebyli zahlcen vlastním prožíváním, či úvahami.

Cena služby je 3 900 Kč

Max. počet osob: 15

Jak na kurzu pracujeme?

Během kurzu pracujeme jak individuálně, tak i ve skupinách. Využíváme nástroje a techniky, které si nejprve zažijete sami na vlastní kůži a až později si je osvojíte při práci ve školní třídě. Naučíme vás pracovat se smrtí v kontextu školy, specifických kompetencí třídního učitele, školního metodika prevence a školního psychologa. Kurz je veden dvěma lektory, kteří mají zkušenost jak s prací v kontextu ztráty a smrti v Poradně Vigvam, tak i s prací ve školním prostředí – v poradenství pedagogům, rodičům, dětem a také celým třídním kolektivům. Vzdělávání je realizováno ve spolupráci se Semiramis, z.ú.

Kurz je akreditovaný MŠMT.
Probíhá ve třech dnech od 10:00 do 18:00 hodin.

Co vám kurz přinese?

 • Získáte základní znalosti a dovednosti pro práci s klientem s intenzivním emočním prožíváním
 • Budete vědět, jak zanést téma smrti a ztráty do preventivního působení školy.
 • Odnesete si podklady pro vytvoření krizových plánů vaší školy pro situace spojené se smrtí.
 • Prakticky si vyzkoušíte techniky, které můžete využít při práci s jednotlivcem nebo třídou.
 • Poznáte vlastní emoční reakce na téma ztráty a smrti a naučíte se s nimi pracovat.
 • Sníží se váš případný pocit nejistoty a nepatřičnosti při rozhovorech na téma „ztráty a smrti“.
 • Naučíte se cviky psychohygieny a sebepodpory, které vám v náročném období pomohou.

Pro více informací o kurzu kontaktujte koordinátorku kurzů Eva Pecha na e-mailu [email protected] nebo telefonu 608 020 302.

Na kurz se můžete hlásit přes formulář níže nebo zde

Potřebujete se zeptat na naše kurzy?
Napište nám nebo zavolejte.

Eva Pecha, fundraising & kurzy