Jsou chvíle, kdy se na nás všechno valí. Kdy se člověk cítí ztracený, bezmocný, unavený nebo sám. Možná právě teď něco takového zažíváte. Nebo někdo blízký. A i když si můžeme myslet, že bychom to měli zvládnout sami,i, opak je pravdou. Být na problémy nebo trápení sám dělá všechno těžší a může nás vrhat do větší bezmoci a osamělosti.
Děláme maximum, abychom vám v těžkých chvílích mohli stát pevně po boku. Čas od času ale poptávka po naší pomoci přesahuje naše kapacity. V takových případech pro vás máme doporučení s kontakty, kam se obrátit:
1. Když potřebujete mluvit hned
V krizových chvílích může být největší úlevou, že vám někdo zvedne telefon. Neptá se zbytečně, netlačí. Jen je s vámi, naslouchá, nesoudí. V případě potřeby, ale může nabídnout i vodítka pro to, jak zvládnout nejbližší hodiny nebo dny. A to může stačit k tomu, aby se člověk nadechl. Některé linky fungují nonstop a je možné zavolat opravdu kdykoli.
👉 Krizové linky důvěry:
Celorepublikové kontakty najdete přehledně na stránkách České asociace pracovišť linek důvěry (ČAPLD):
🔗 https://www.capld.cz/linky…/kategorie/celorepublikove
2. Když potřebujete delší doprovázení
Možná víte, že jeden hovor nestačí. Že se ztrácíte opakovaně. Že vás tíží něco hlubšího. Nebojte se vyhledat terapeuta – odborníka, který vás provede tím, co právě prožíváte. Třeba někdo z vašeho okolí zná někoho, s kým má dobrou zkušenost, nebo ji máte třeba sami ze své minulosti. Případně si můžete někoho, kdo je vám sympatický vyhledat. Vždy se ale dívejte, zda má ten člověk adekvátní vzdělání a výcvik.
👉 Adresář terapeutů spravuje Česká asociace pro psychoterapii:
🔗 https://czap.cz/adresar
3. Když truchlíte nebo jste někoho ztratili
Ztráta blízkého člověka zasáhne všechno, svět se rozpadne a najednou není nikde bezpečno. Říká se, že čas pomáhá, ale sám o sobě nestačí. Poradci nebo terapeuté pro pozůstalé pomáhají těm, kteří se snaží znovu najít pevnou půdu pod nohama – dětem, dospělým, rodinám.
👉 Odborné poradenství pro pozůstalé nabízí poradci sdružení v Asociaci poradců pro pozůstalé (APPP):
🔗 https://poradci-pro-pozustale.cz/kontakt/
Na závěr
Není slabost říct si o pomoc – ano, to už je taková otřepaná fráze, ale přijde nám důležité ji zopakovat. Je to naopak projev síly nebo možná odvahy – uznání, že na všechno nemusíme stačit sami, že je to v pořádku, že je to lidské. Ať už jste na začátku těžké cesty, uprostřed bouře, nebo se pomalu vydáváte dál – nezůstávejte v tom sami.
V případě, že chcete podpořit naši práci, abychom mohli být pozůstalým oporou ve chvíli, kdy to nejvíc potřebují, váš dar tomu napomůže.
SOME
🔹 Krizové linky důvěry (ČAPLD): 🔹 Adresář terapeutů (Česká asociace pro psychoterapii): 🔹 Poradenství pro pozůstalé (APPP): 🫂 Mluvit o bolesti není slabost. Je to cesta k úlevě. |
🔹 Krizové linky důvěry (ČAPLD): 🔹 Adresář terapeutů (Česká asociace pro psychoterapii): 🔹 Poradenství pro pozůstalé (APPP): 🫂 Mluvit o bolesti není slabost. Je to cesta k úlevě. |
Autor: Poradna Vigvam
Publikováno: 3. 12. 2024